Neler yeni

vSRO Drop Grubu ile Drop Düzenleme

Bu konu sonsuza kadar sabitlendi.

admin

Joymax Family
Forum Yöneticisi
VIP Üye
Aileden Biri
Joymax Amiral
Ülke
TÜRKİYE
Ad
JoymaxTR
Soyad
Family
Discord
JoymaxTR#7857
Açıklama Kutusu
1.188 çağının en büyük sorunlarından birisi sox dropları. Bir türlü tam olarak istediğimiz rateleri tutturamıyoruz ve sürekli yeni çözümler ile bu işlemi sağlamaya çalışıyoruz. Ancak bu sefer de işler iyice karışıyor ve yine tam bir randuman elde edemiyoruz. Bende işimizi biraz daha kolaylaştıran ve farklı amaçlara da hizmet edebilecek bir yöntem geliştirdim. Aslında bu yöntem oyunda zaten var ama kullanmıyoruz.

Kullanacağımız tablolar:
_RefDropItemGroup
_RefMonster_AssignedItemRndDrop

Kullanacağımız program:
- Microsoft Office Excel

Öncelikle tabiki ekleyeceğimiz itemlerin ID'lerini listelememiz gerekiyor. Bunun için örnek olarak ben 12 degree rare itemleri ele alıyorum ve ona göre bir query yazıyorum.

Kod:
select ID,CodeName128 from _RefObjCommon where Service=1 and

(CodeName128 like 'ITEM_CH_%_12_%_RARE' or CodeName128 like 'ITEM_EU_%_12_%_RARE')

order by ID

Bilgilendirme Kutusu
İtemlerin Service = 1 olayına kesinlikle çok dikkat etmeliyiz yoksa gameserver açılmaz.

jYzODm.png

ve tabi moblarımızın da. Bunun için 111-120 arası Unique olmayan ve serviceleri 1 olan mobları bize gösteren bir query hazırlıyorum.

Kod:
select A.ID,A.CodeName128,B.Lvl from _RefObjCommon AS A

inner join _RefObjChar AS B

on A.Link = B.ID

where

A.Bionic = 1 -- Sadece Canlı olanlar

and A.Service = 1 -- Service 1 olmalı

and A.Rarity <> 3 -- Unique olmasınlar istiyoruz onlara ayrı ekleyebiliriz

and B.Lvl between 111 and 120 -- 111 ile 120 arasında lvlleri olsun

and A.CodeName128 not like '%NPC%' -- Thief ve hunter npc moblarımız çıkmasın çok fazlalar

and A.CodeName128 not like '%COS%' -- Petler çıkmasın

and A.CodeName128 not like 'MOB_FW%' -- FW uniqleri de çıkmasın

and A.CodeName128 not like 'MOV_EV%' -- Event mobları çıkmasın

order by A.ID -- ID lerine göre küçükten büyüğe sıralansınlar

2Qv3VE.png

Şimdi bu iki query ile ID lerimizi listeledik sorun çıkmadı. Ardından excel'i açıyoruz ve _RefDropItemGroup tablosundan bir satırı kopyalayıp bize örnek olması açısından excell'e alıyoruz.

66YBmN.png

- Burada GrupID miz diğer gruplar ile çakışmaması için en yüksek ID'nin bir üstü olmalı. Yani max(RefItemGroupID)+1

Kod:
select MAX(RefItemGroupID)+1 from _RefDropItemGroup

- Grup kodumuzu en başta değiştiriyoruz örneğin ITEM_KOVBOI_12D_DROPGROUP
- Select Rate itemin seçilme ratesidir. Eğer hepsi aynı çıksın istiyorsanız 1 yapın geçin.
- En sağ taraftakine de grup kodumuzu yazıyoruz. Değiştirmezsek sorun çıkmıyor ama yinede değiştirelim diğerleri öyle çünkü.

- Ardından itemlerimizin id lerini ITEMID bölümüne yapıştırıyoruz ve alta doğru sıralanıyor

4RYAnq.png

- Ardından resimde gördüğümüz gibi işaretleyip sağ alttaki köşeden tutup item id listemizin sonuna kadar götürüyoruz . Bu satırların hepsi kopyalanmış oluyor.
Uyarı Kutusu
İlk satırı bir kere bir altına kopyalayıp o iki satırı seçip sağ alt köşeden kaydırın. Yoksa excellin otomatik sayma özelliği 12-13-14 diye sıralama yapabilir satırlarınız bozulabilir.
- Bu işlemi sağ taraf için de yapıyoruz.

- Sonrasında tablonun tamamını seçip _RefDropItemGroup tablosuna yapıştırıyoruz ve itemlerimizden bir grup oluşturma işlemini bitiriyoruz.

- _RefMonster_AssignedItemRndDrop tablosundan da yukarıda yaptığımız gibi bir klavuz satırı alıp excellde başka bir sayfaya yapıştırıyoruz.

LodMJG.png

- İlk önce tabiki az önceki grubumuza verdiğimiz ID ile Kodu buraya giriyoruz.
- DropMin ile Max'ı ben 1 yapıyorum çünkü item ekliyoruz 3-4 tane düşmesi saçma olur
- Drop rate de 1 = 100% ve 0 = 0% sistemine göre çalışıyor. Ben 1000 mobdan birinde düşsün istiyorum 0,001 yapıyorum
- Diğerlerini olduğu gibi bırakıyoruz ve moblarımızın id lerini yapıştırıyoruz

oznW8R.png

- Yine excelin o özelliğinden faydalanarak satırlarımızı mob listemizin sonuna kadar kopyalıyoruz.
Uyarı Kutusu
Excelin otomatik sıra numarası verme özelliğini yine dikkate alıyoruz önce bir satırı manuel kopyalayıp ikisini seçip devam ediyoruz.
- Bu işlemi soldaki Service'nin 1 leri için de yapıyoruz ve tamamını kopyalayıp _RefMonster_AssignedItemRndDrop tablosuna yapıştırıyoruz.

Ardından gameserveri açıyoruz. Eğer hata vermez yada sorunsuz bir şekilde açılırsa hata yapmamışsınız demektir. Test etmenize bile gerek kalmaz iyi çalışmalar dilerim.

Uyarı Kutusu
Tabi bu durumda itemleriniz blue'suz ve artı'sız düşecektir. En azından statları öyle değil %0 ile %99 arasında düşecektir. İyi tarafı da kontrol bu şekildeyken %100 bizim elimizde olması